Polski Serwis Mobile Suit Gundam


Super Sentai

Marciosss

 • Full Member
  • Wiadomości: 130
  • Zobacz profil
dnia: Styczeń 28, 2012, 11:11:19

 
 Seria Tokusatsu stworzona przez wytwórnię Toei. Poszczególne seriale z serii opowiadają o grupie herosów walczących ze złem, w walce korzystają z potężnych Mechów.
 
 W 1993 roku Kyoru Sentai Zyuranger stało się pierwszą serią Sentai adaptowaną przez amerykanów do Power Rangers, od tego czasu każda kolejna seria miała taki zabieg.
 
 Wiele Sentai mimo iż na pierwszy rzut oka wydają się dziecinne, jest tak naprawadę poważnymi (i czasem brutalnymi) seriami np. Choju Sentai Jetman, Samurai Sentai Shikaranger, Kaiozu Sentai Gokainger i wiele innych.
 
 Tak więc uważam że Sentai to kawał porządnego Tokusatsu i spokojnie może się równać z różnymi Anime jak Gundam czy Evangelion. 


Rezro

 • Hero Member
  • Wiadomości: 573
  • Zobacz profil
Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 12, 2013, 00:54:00
No tak pokrótce: Jako dzieciak oglądałem prawie całe Mighty Morphin Power Rangers (w Polsce bodajże wyemitowano tylko dwa z trzech sezonów), oraz Power Rangers in Space (jedna z najlepszych serii). Później jednak seria zaczęła skręcać w dziwnym kierunku (dziś już wiem dlaczego) i jedynie od czasu do czasu sprawdzałem nowe serie zostając na dłużej jedynie przy Dino Thunder i SPD zanim seria znowu zaczęła schodzić w dziwnym kierunku.


Potem jakoś tak się stało że przypadkiem dowiedziałem się o Kamen Rider'ze i zostałem fanem oglądając wszystkie serie z Heisei. Ale jako że klasyczne serie są trudno dostępne (mam je w planie nadrobić jak znajdę czas na szukanie) po raz kolejny zainteresowałem się serią Super Sentai. O serii tej słyszałem już przy okazji późnego okresu PR, ale pierwsze próby podejścia do Zyuranger'a (na którym oparte było MMPR) spotkały się z niepowodzeniem. Jednak ostatnio udało mi się wgryźć w tą serię
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2014, 20:21:25 wysłana przez Rezro »


Rezro

 • Hero Member
  • Wiadomości: 573
  • Zobacz profil
Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2014, 21:03:22

No dobra.. jako że nie warto poświęcać temu wiele czasu, to pisze tutaj serie które już obejrzałem w pełni:

- Chojin Sentai Jetman - Jedna z lepszych militarystycznych serii z początku lat 90'tych. Fajny design, mroczni przeciwnicy, sporo dramy, czego niby chcieć więcej?
- Ky?ry? Sentai Zyuranger - Pierwsza seria jaką adoptowano jako Power Rangers, jak również pierwsza seria o niezwykle popularnej tematyce dinozaurów. Niestety to również jedna z najdziwniejszych serii o niemalże psychodelicznym klimacie. Zdecydowanie nie polecana początkującym fanom.
- Gosei Sentai Dairanger - Kolejna świetna seria, tym razem razem w Chińskich klimatach i z walką pomiędzy siłami (magia) zła i dobra. No i naprawdę mocny twist w finale serii.

...
- Tensou Sentai Goseiger - Jedna z dziwniejszych serii szczególnie dla zachodniego widza, ponieważ ekipa w niej jest Aniołami.. eee.. no własnie. Jednak mimo swojej specyfiki seria ta jest naprawę niezła z wybijającymi się elementami takimi jak świetny Gosei Knight, czy naprawdę ciekawie rozwiązana kwestia złoczyńców (polecam nie czytać materiałów o niej przed jej obejrzeniem by uniknąć znacznych spoilerów).
- Kaizoku Sentai Gokaiger - Świetna seria jubileuszowa w pirackich klimatach.. dobra na start gdyż daje przegląd wszystkich pozostałych serii, jako że nasi bohaterowie mają moc zmiany w pozostałe ekipy.

- Tokumei Sentai Go-Busters - Kontrowersyjna seria Sci-Fi.. tj. w Japonii nie cieszyła się popularnością ze względu na małą Sentai'owość, ale jest to seria która może przypaść do gustu zachodnim odbiorcom.. myślę że dobra propozycja na wdrożenie się do Sentai'ów, choć trzeba od razu nastawić się że inne serie mają więcej tzw. "sera".
- Jyuden Sentai Kyoryuger - Seria ta może ona przypaść do gustu fanom MMPR ze względu na to że to jedna z tych "Dinozaurowych" serii.. no i Torin wymiata! Tak, seria ma sporo tzw. "sera" ale, ogląda się ją naprawdę dobrze i w zasadzie to jedna z najlepszych serii jakie widziałem.
- Ressha Sentai ToQger - Niby jedna z tych "samochodowych serii" tyle że z pociągami w roli głównej. Zasadniczo najłatwiej ją opisać jako Sentai w stylu Kamen Rider DenO i jak na ten typ serii którego normalnie nie trawię to jak na ironię najlepsza seria w całej marce! Bohaterowie pozytywni są bowiem bardzo sympatyczni, a zarazem złoczyńcy niezwykle ciekawi i dobrze napisani. Te zalety zdecydowanie przeważają nad nieco czasem dziwnymi stylem serii.

Oprócz regularnych Sentaiów które widziałem w większości pobieżnie, mogę dopisać jeszcze Akibaranger, czyli parodie w stylu otaku i "nowy" jubileuszowy Space Sheriff Gavan (który ma swoje camo w Super Sentai). Lista będzie aktualizowana na bieżąco, bo Sentaie zbyt szybko to mi nie idą..PS: Tak w ramach ciekawostki i co może pomóc zrozumieć tą serię.. oraz problemy przy adaptacji do PR. Super Sentai to seria która mimo posiadania wspólnego rdzenia fabularnego (superbohaterowie z wielkimi robotami walczą z potworami i kosmitami) posiada bardzo duży rozrzut zarówno w tonie.. od relatywnie poważnych dram po komedie, oraz od Fantasy po Sci-Fi, nie mówiąc już o różnorakich klimatach zmieniających się cyklicznie.. militaria, sztuki walki, dinozaury i inne bestie, samochody, itd. Dzięki temu seria zachowuje świeżość od czterech dekad od których jest nadawana (tak, to tak stara seria). Problem w tym że przez te zwiany w tonach marka nie nadaje się jednakowo do oglądania (i to pogrążyło PR, próbujące zachować jednolitość historii) i po prostu część serii może ludziom nie leżeć (często też ocenia się całość serii po wyjątkach). Ja np. nie trawię Ninja i tym podobnych.. sporo osób odbija się też od serii "samochodowych" które to tradycyjnie są parodiami Sentai.

Idąc dalej należy wyjaśnić sobie że w przeciwieństwie do PR, Super Sentai nie jest produktem stricte dla dzieci, ale raczej rodzajem opowieści heroicznej. Oznacza to tyle że rządzi się ona niczym komiksy swoimi zasadami w których dobro zawsze zwycięża i bohaterowie nigdy nie umierają (przynajmniej na dłużej). Tak, może to być zasadnie uznane za dziecinne, ale taka jest już natura heroiki (pokrewnego Kamen Ridera wyróżnia to że poza crossoverami nie wpisuje się do końca w ten model). W skutek tego w serii występuje przemoc i czasem treści nie do końca przeznaczone dla najmłodszych. Kolejną kwestią jest istniejąca w serii cała mnogość typów energii i mocy, oraz wymiarów, ale każdy fan komików powinien być już do tego przyzwyczajony.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2015, 22:34:27 wysłana przez Rezro »


Rezro

 • Hero Member
  • Wiadomości: 573
  • Zobacz profil
Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2015, 23:23:53
Jak już pisałem Ressha Sentai ToQger to jedna z tych luźniejszych serii nie dająca zbytnio nadziei na cokolwiek, jakim więc zaskoczeniem może być fakt że to jedna z najlepszych serii w historii marki i porównania do Kamen Rider Den-O idą dalej niż się wydaje.


Ale do rzeczy: Zacznijmy od tego że bohaterowie serii są naprawdę sympatyczni i unikają klątwy tego typu serii nie będąc zbytnio irytującymi. Seria ta w ogóle mimo luźnego klimatu unika Japońskiego humoru który pojawia się tylko incydentalnie. Co najwyżej mamy tu kilka filerów i nieco dziwne ale w sumie dające się lubić postacie Ticket'a i Wagon. Seria jednak błyszczy szczelnie (i o ironio) w ciemności. Tak dobrze przemyślanego zestawu oficerów nie było w serii od dawna! Większość z nich ma więcej niż jedną cechę charakteru i własne motywacje. Co ciekawe spiski między nimi osiągają skalę chyba nawet większą niż konfrontacja z ich formalnymi wrogami, co wiele o serii świadczy. Co również ciekawe dowódca "Shadow Line" jest jednym z lepszych "badassów" od dłuższego czasu i poziomem epickości sięga znacznie lepszych serii (tak w zasadzie to załapał się już do mojego Top-5 ulubionych złoczyńców). Co ciekawe zdecydowałem się napisać ten komentarz jeszcze przed formalnym finałem serii, ale nie wydaje mi się by moja opinia się miała zmienić. Sam odcinek 45'ty na to wystarcza.


Rezro

 • Hero Member
  • Wiadomości: 573
  • Zobacz profil
Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2016, 18:43:58

Czas na podsumowanie Shuriken Sentai Ninninger. Ogólnie seria poprawna, bez większych fajerwerków ale przyjemna do oglądania. Zasadniczo jeśli uznamy ją za serię komediową to jest nawet dobrze. W porównaniu jednak do ToQger seria w dość poważny sposób niedomaga pod względem dramy która choć jest na końcu to okazuje się dość przewidywalna. A szkoda, bo złoczyńca wzorowany na Kyuubi i tematyka ninja stwarzała pole do popisu. Zdecydowanie jednak Kyuemon to nie ta liga co "Z" z ToQger, choć w sumie wypada nieco lepiej niż Brajira z Gosaiger. Ogólnie 7/10


No cóż? Czas zobaczyć teraz co pokaże Zhuger, który przynajmniej od strony stylistycznej wypada bardzo dobrze.


Edit:
Miałem tego nie robić ale muszę skomentować pierwszy epizod Zhuger.. eghm: What the fuck! Ta seria jest na równi poryta co zajebista! Z jednej strony jest naprawdę ładna.. serio, ewidentnie zainwestowano tu w efekty. Z drugiej zaś.. to Sentai złożony ze zwierzoludzi.. serio  Znaczy nie jest tak źle jako że szybko przybierają ludzkie postacie ale jednak poczułem mocno powiew Go-Onger. Ogólnie nie jest wcale źle..
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2016, 14:26:49 wysłana przez Rezro »