Polski Serwis Mobile Suit Gundam

Wielkie Roboty => Super Robots => Wątek zaczęty przez: Broken Fang w Październik 04, 2010, 15:29:31

Tytuł: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Broken Fang w Październik 04, 2010, 15:29:31

 Transformers, obok takich serii jak GI Joe, należy do ciekawych  przypadków, gdzie z linii zabawek powstał serial animowany, przy którym  wyrosły spore fandomy (w tym jedna z trzech największych tego typu grup  na świecie). A to wszystko za sprawą genialnego pomysłu na zabawki i  świetnego, dobrze zrobionego serialu animowanego, który tak naprawdę nie  był niczym innym jak dwudziestopięciominutową reklamą zabawek.
Recenzję  pierwszego serialu Transformers postanowiłem, nie jak to zwykle bywa  podzielić na standardowe sekcje (Fabuła, Postacie itd.), ale przekazać  jedynie moją opinię o poszczególnych sezonach TF:G1.
Sezon 1
Pierwszy  sezon G1 składał się z 16 epizodów i rozpoczął przygodę Autobotów oraz  Decepticonów na Ziemi. Sezon ten cechuje się tym, czego brak niestety w  kolejnych- całkiem niezłymi scenariuszami wszystkich odcinków, gdzie  nawet słabe odcinki nie były aż tak złe jak mogłyby być (kolejne sezony  udowodniły, że może być gorzej). Liczba bohaterów również nie  przytłaczała. Większość Autobotów pojawiała się we wszystkich odcinkach i  większość z nich otrzymało swoje pięć minut. Zabrakło więc, na  szczęście, zwykłych statystów. Jeśli chodzi o Decepticony jest trochę  gorzej. Mimo, że jest ich mało, to większość z nich służy jako statyści i   niemalże nieme przeszkody dla Autobotów. Nie są to pełnoprawni  bohaterowie. Generalnie, poza Megatronem, widoczni byli jedynie  Soundwave, Starscream i Shockwave (jak już się pojawiał). Od strony  technicznej sezon przedstawia się najlepiej (podobnie jak drugi). Jednak  do poziomu animacji z Japońskich G1, trochę sezonowi numer jeden  brakuje. Główną przyczyną tego niedostatku były zdarzające się dosyć  często wpadki animacyjne (armia Decepticonów złożona z kilkunastu  Starscreamów, czy Reflectorów, błękitny Optimus Prime, itd.)   
Sezon 2
Drugi  sezon jest dużo dłuższy i sprawiający wrażenie bardziej rozbudowanego.  Pojawiły się w nim nowe transformery (zarówno Boty jak i Cony). W  warstwie fabularnej pojawiły się fakty z mitologii transformers, a także  poznaliśmy siłę jaka dała im życie. Drugi sezon dał nam procentowo tyle  samo świetnych i bardzo dobrych odcinków co sezon pierwszy, nawet  błędów animacyjnych wydaje się być mniej. Niestety drugi sezon ma też  wiele tragicznych odcinków z głupią fabułą i kompletnie bezpłciowymi  postaciami drugoplanowymi. Dlatego sezon drugi często jest nielubiany  przez fanów, mimo iż kolejne sezony nie miały już tak dobrych odcinków. W  drugim sezonie dostaliśmy też więcej odcinków poświęconym samym  Decepticonom, przez co szeregowi słudzy Megatrona nabrali nieco  charakteru. Nadal jednak większość informacji na temat poszczególnych TF  otrzymywaliśmy raczej z Biosów dołączanych do figurek, aniżeli z ekranu  serialu. Dla mnie drugi sezon zawiera najlepsze odcinki całego  amerykańskiego G1 (Mascarade, Cosmic Rust, Desertion of Dinobots) i  posiada najlepszy opening i animacje.
Sezon 3
Sezon  trzeci jest bezpośrednią kontynuacją filmu kinowego, który pojawił się w  1986 roku tworząc ?małe? zamieszanie w całym uniwersum. W filmie  wprowadzono nowe postacie i wiele ze starej stawki uśmiercono.  Rozbudowano także uniwersum Transformers wprowadzając artefakt Matrycę i  postać pożeracza planet Unicrona. Trzeci sezon kontynuuje to co zaczął  film. Niestety cierpiał on na tą samą bolączkę co poprzednie sezony  przygód Autobotów, tylko tyle, że odcinków bardzo dobrych było mało, a  te ze świetną fabułą, czasami na dwa odcinki, były skracane do jednego  marnując tym samym ich potencjał. Podobnie było z postaciami. Zabrakło  charyzmatycznych Botów czy Conów, które przyciągały do telewizorów i  kiepskie odcinki ratowały. Nowe Boty i Cony w przytłaczającej większości  były nieciekawe i nudne, a to co zrobiono z Grimlockiem i Dinobotami to  krótko mówiąc świństwo. W animacji nie jest lepiej. Trzeci sezon słynie  z najgorzej animowanych odcinków w historii całego G1. Osobiście uważam  zmagania Rodimusa z Galvatronem za najsłabszy element G1. 
Sezon 4
Ostatni  sezon G1 składa się zaledwie z trzech odcinków, w których przedstawiona  nam jest nowa grupa bohaterów: Headmasterów i Targetmasterów. Niestety  kolejny rozdział batalii pomiędzy Autobotami i Decepticonami zakończył  się zanim się tak naprawdę zaczął i choć koncept został rozwinięty i  przestawiony lepiej w japońskich kontynuacjach G1, to jednak nie było  już to.
Podsumowanie:
Pierwsza  kreskówka Transformers stała się fenomenem i rozpoczęła jedną z  najpopularniejszych sag komiksowo ? zabawkowo ? telewizyjnych, której  popularność nie słabnie. Jest to typowa produkcja z lat 80tych mająca  więcej wspólnego z GI Joe niż z Wielkimi Robotami, no i? niestety jest  to tylko cholernie dobrze nakręcona reklama zabawek.
Ocena:
Dla zwykłego widza: 7,5 Tetsujina.
Dla fana TF: 10 Tetsujinów   
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Suavek w Październik 04, 2010, 16:18:33
Serial obecnie to dla mnie nic innego jak bajka (wspomniana reklama zabawek), która nie zestarzała się najlepiej. Co innego muszę powiedzieć o pełnometrażowym filmie animowanym Transformers, którego DVD oglądam kilka razy na rok. Animacja, muzyka, efekty - nic z tego się nie zestarzało, a sentyment z dzieciństwa dodatkowo potęguje wrażenia. Swego czasu opisywałem swoje odczucia co do tej produkcji w ósmym numerze magazynu Pathfinder, tak więc zainteresowanych zapraszam do lektury - http://www.trek.pl/forum/index.php?act=attach&type=post&id=19
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Broken Fang w Październik 11, 2010, 17:32:22
http://wielkieroboty.blogspot.com/2010/10/transformers-movie.html

A tu parę zdań ode mnie jeśli chodzi o moje zdanie na temat filmowego G1.
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Suavek w Lipiec 25, 2014, 20:17:25
Trwa przez jeszcze 12 dni Humble Transformers Bundle - https://www.humblebundle.com/books

Niby fajne, ale praktycznie nic z tego nie jest kompletne. "Kup pan kilka pierwszych tomów, a reszty szukaj sam".
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Rezro w Wrzesień 10, 2017, 10:41:19
Świetna recenzja Transformers: The Movie od MovieBob'a (niestety po Angielsku):
https://www.youtube.com/watch?v=_9iab0z6Kyg
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Broken Fang w Wrzesień 11, 2017, 08:03:43
Movie Blob... ehh... poczekam na Chucka xD, kilka razy w swoich materiałach o Tefach, wspominał, że w końcu zajmie się filmem.
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Rezro w Wrzesień 11, 2017, 13:54:17
He he.. zgadzam się, Bob nie jest za dobrym krytykiem ale recenzja jest raczej udanym felietonem o sztuce na przykładzie serii a nie ściśle recenzją.
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Marciosss w Wrzesień 16, 2017, 19:56:46
https://www.facebook.com/TFsource/videos/10154859531781711/
(https://static1.fjcdn.com/thumbnails/comments/4537478+_41dd8b7d27aa93ac129982a722070f33.png)
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Rezro w Styczeń 12, 2018, 12:59:34
Nowa seria Transformers: Titans Return chociaż generalnie jest eksploitatywna przynosi na światło dzienne pewne kwestie o których dotychczas w serii się spekulowało, jak choćby kolejne konkretne potwierdzenie faktu istnienia sług Unicrona. Ale nie to jest faktycznym twistem, tu jednak SPOILER:


Otóż choć będzie to temat przewodni kolejnej serii to mamy na chwilą obecną wystarczająco informacji by móc powiedzieć że w końcu wiemy co stało się z Fallen'em. Otóż w najpopularniejszej wersji tej historii ten został zamknięty w sarkofagu i porzucony gdzieś w kosmosie (co w większości przypadków oznaczało ziemię gdzie miała miejsca oryginalna bitwa pomiędzy Unicronem a Primusem). Jednak tu dowiadujemy się że choć zapewne to się stało to ten skorzystał z procedury awaryjnej przenosząc swoją świadomość do Tripticona, który jak można domniemywać był jego laboratorium (co wyjaśnia pewne kwestie). Niemniej nie to jest faktycznym twistem. Z biegiem lat Fallen się odrodził pod postacią nikogo innego jak Starscreama, co też jest wyjaśnieniem tajemnicy jako nieśmiertelnej iskry (bo jest on Primem) jak i żądzy władzo oraz zazdrości wobec Megatorna (ten w końcu działał pod jego imieniem). Jednak Starscream miał amnezję i podobnie jak wcześniej Orion Pax nie potrafił nawiązać pełnego połączenia ze swoją iskrą. Słudzy Unicorna tacy jak Soundwave (tu niestety nie obecny a zamiast niego mamy Overlorda) pewnie o tym wiedzieli, ale z oczywistych względów bardziej opłacało im się rozgrywać sprawę na swoją korzyść. W końcu Fallen raczej grał pod siebie niż dla sprawy. Niestety rzutuje to negatywnie na warianty kiedy ten został odkupiony jak np. Armada.


Tak czy siak to w sumie rozwiązuje wiele kwestii dotyczącej tej serii.
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Broken Fang w Styczeń 12, 2018, 18:06:56
Powstają nowe kreskówki po tym sequelu Prime? Bo szczerze powiedziawszy nie śledzę tej marki w ogóle (za wyjątkiem gościnnych występów na kanale Diversity & Comics).
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Rezro w Styczeń 12, 2018, 20:14:40
Tak, nowa seria ma mieć podtytuł Cyberverse i w sumie nie wiele więcej na razie wiadomo. Z nielicznych informacji wiemy że będzie głównie koncentrować się na Bomblu i Windblade. Ale nie bardzo jasne jest czy dzieje się przed, po, czy w ogóle w linii czasu Prime. Chociaż co ciekawe podobno ma zahaczać o wątki na Cybertornie, fabuła bowiem będzie mocno koncentrować się na próbie naprawy układu pamięci Bombla. Styl zaś nieco pod Animated.


(http://tfwiki.net/mediawiki/images2/thumb/0/0b/Cyberverse_show_promo_image.jpg/800px-Cyberverse_show_promo_image.jpg)


Cokolwiek więcej trudno na razie powiedzieć.
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Rezro w Maj 19, 2018, 21:53:41
Aha.. i ruszyła już trzecia i ostatnia ministeria kontynuująca wątki z G1. Transformers: Power of the Primes.. w miarę możliwości sugeruję jednak omijanie okładki tej serii bo zawiera wielki spoiler, więc sorry ale jej nie dam.


Czyli wychodzi na to że G2 zostało oficjalnie zlane? Nie narzekam.
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Rezro w Sierpień 28, 2018, 10:30:25
Wyszły pierwsze odcinki Cyberverse i.. eee.. nie zapowiada się za dobrze. Strasznie gimmick'owe i wręcz irytujące. Nie dość że odgrzewają stary kotlet to jeszcze w bardzo niestrawny sposób. Może seria zrobi się znośna później ale na razie mam co do niej niewielkie nadzieje. Czy to źle gdy nabieram ochoty na obejrzenie Armady?
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Broken Fang w Sierpień 28, 2018, 16:24:43
A co pojawiło się po Prime? Mówie poważnie, kompletnie straciłem orientacje w seriach TF od czasu tej serii.
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Rezro w Sierpień 28, 2018, 19:43:07
Po Primie było nowe Robots in Disguise. Bardziej pod dzieci ale wciąż solidna seria, którą bodajże chwaliłeś. Oraz ta dziwna trylogia internetowa będąca kontynuacją G1, która mimo wad przynajmniej miała kilka smaczków, np. wyjaśnienie sekretu nieśmiertelności Starscrim'a. Miałem na dzieje że Cyberwerse będzie czymś ala Animated, ale nie.. to jakiś nieudany Carsassin Creed ::)
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Rezro w Wrzesień 25, 2018, 17:04:02
A i jest nowy trailer do Bumblebee. Tym razem zapowiada się znacznie bardziej ciekawie, ale..
https://www.youtube.com/watch?v=lcwmDAYt22k
..mam obawę że są tu głównie money shot'y. Tzn. Poza tymi dwoma red shirt'ami, tj. Shatter i Dropkick'iem, jedyny Deceptikon który coś robi to Blitzwing, który wygląda na głównego antagonistę i raczej nie zginie (raczej nie na pewno). Mimo obecności kilku znanych postaci w trajlerze podejrzewam że to wszystko co zobaczymy w filmie. Niemniej i tak zapowiada się całkiem ciekawe, szczególnie w kontekście rozczarowującej animacji.
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Marciosss w Wrzesień 30, 2018, 11:21:01
Co do nowego RiD początek był wielkim zawodem, jednako ostatnio trafiłem na kilka nowszych odcinków i powiem jest już lepiej, poziom niemal jak w Armadzie. Jednak nadal pozostaje jakiś niesmak bo przecież to ma być kontynuacja Prime.
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Rezro w Wrzesień 30, 2018, 18:48:29
Ok, RiD nie jest wcale taki najgorszy. Nie jest to Prime czy Animated, ale seria w większości jest ok jak na regularną kreskówkę. W sumie porównanie do Armady jest dość trafne, bo to jedyna część UT która nie ssie.


Ale Cyberverse.. ugh.. tu mamy ostre ssanie. Najgorsze że Hasbro chyba na serio zamierza wymienić wszystkich podwykonawców na własne studio jakim jest Allspark, transferując tam powoli marki. Problem w tym że w przypadku mediów wydanych pod tą marką mam spore zastrzeżenia co do jakości bo zarówno Cyberverse jak i nowy MLP: The Movie mają pewne problemy z jakością (swoją drogą czy napisałem w fan-teoriach o wszystkich plot holach w filmie i jak powinni im zapobiec? Musze to sprawdzić bo chyba zapomniałem.. hm).


Z dotychczas wyprodukowanych filmów aktorskich Jem and the Holograms oraz Ouija: Origin of Evil również mają problemy z jakością. Swoją drogą Bumblebee również ma być wyprodukowane pod tą marką i potencjalnie może nie ssać (no ale dotychczasowy standard prawie że nie istniej więc trudno coś tu powiedzieć). I skoro o zapowiedziach mowa Hasbro ma w planach również nowy film o GI Joe (również tu standard jest niski), oraz co ciekawe zamierza wskrzesić Micronauts oraz co ciekawe przejmują oni Power Rangers w partnerstwie z Saban'em. Te dwa ostatnie to zdecydowanie dobra wiadomość.
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Rezro w Wrzesień 30, 2018, 19:01:27
Sorry za dubble post, ale myślę ze warto:
Cytuj
On December 15, 2015, The Hollywood Reporter reported that Hasbro and Paramount were creating a movie universe combining Micronauts with G.I. Joe, Visionaries: Knights of the Magical Light, M.A.S.K. and Rom.


Say what! Nie że ma to sens, ale Hasbro planuje ofensywę! Zresztą żarty o Hasbroverse już istniały i jest to jedna z tych firm które miały by szansę tego dokonać (swoją drogą potwierdzało by to moją teorie o fuzji Jewel Ridera i MLP). Głównie zrzynają z Marvel'a który już za w czasu stworzył ku temu podstawy (no a poza tym firma ma historie współpracy z mediami jak np. IDW). Niestety za projektem stoi Paramount, ale i tak zapowiada się ciekawie.. o ile Hasbro jak to się mówi nie "fuck it up", co w ich przypadku jest kwestą prawdopodobną (50/50), no ale i nie jest to projekt skazany na porażkę bo podstawy już istnieją.
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Rezro w Październik 08, 2018, 16:57:45

Ok, o mojej opinii wobec Cyberverse już wiecie, ale w końcu mamy odcinek godny komentarza bo w końcu Hasbro gada o rzeczach które miały miejsce na Cybertronie. A czego brak był zawsze problemem tej serii, bo to jeden z ciekawszych okresów (poza tym jeśli plotki o shared universe są prawdą to ma to impakt na inne serie).


+ Potwierdzenie że Autoboty były odnogą Decepticonów.
+ Sugestie że Megatron był faktycznie członkiem sekty czcicieli Unicorna.
- Niestety jest Starscream. Mówię niestety bo idea że był on zbuntowanym oficerem wojskowym była bardzo dobra (np. w War for Cybertron), tłumacząc dlaczego Megatron go nie odstrzelił wcześniej (tj. Seekerzy odpowiadali tylko przed Starskim).
- Zbyt wcześnie ukazano tajne eksperymenty Shockwave'a, jako że mogli zachować to do momentu infiltracji Bombla. Bo stawia to Optiego w złym świetle.
- Odejście Optimusa nie ma sensu. I jak w ogolę ten przejął kontrolę nad armią? Cały myk polegał na tym że prawie nikt nie wiedział że Orion Pax był Decepticonem (poza może Wrackersami). Dlatego gdy to mu przekazano władzę jako przedstawicielowi rebelii, to Megatron mógł kłamać że było inaczej.


W sumie 50/50. Mam nadzieję że to dopracują, bo jak na razie WfC i FoC robią na mnie lepsze wrażenie, poza niejasnymi okolicznościami przejęcia władzy przez Optiego i zbędą zmianą imienia poprzedniego Prima (co da się jednak łatwo wyjaśnić).
Tytuł: Odp: The Transformers
Wiadomość wysłana przez: Rezro w Styczeń 08, 2019, 09:52:43
Dobra, no to seria zaczęła się rozkręcać ;D


Do arcydzieła wciąż daleko ale sporo moich zarzutów zostało rozwiązanych. Jak na razie moja opinia o serii przeszła z negatywnej na neutralną dzięki zmniejszeniu skali użycia gimmick'u. Choć duży plus za to jak zrobili Grimlock'a. Bardzo sprytne rozwiązanie mające sens w ramach lore serii i w końcu portretujące postać taką jaka faktycznie była, bez utraty jednak charakteru postaci. Nie trudno też zobaczyć że seria ta dzieli charakter z filmem Bumblebee, co akurat widzę na plus (przypominam tu o mojej teorii na temat planów Hasbro).


Co ciekawe, seria będzie kontynuowana pomimo że bohaterowie znaleźli Arkę, de facto będąc na etapie przed serialem. Mimo wszystko czekam na to bardziej niż na Prime Wars Trilogy.