Polski Serwis Mobile Suit Gundam


Historia Transformers by SFDebris [ENG]

Rezro

 • Hero Member
  • Wiadomości: 573
  • Zobacz profil
dnia: Wrzesień 18, 2015, 14:13:44
Kolejna świetna seria o tym co się działo za kurtyną, tym razem serii Transformers:

Tu

A i w kwestii przepisowego czepialstwa, SF pomylił na koniec sezon drugi z trzecim ale to dość zrozumiała pomyłka.


Broken Fang

 • Administrator
 • Hero Member
  • Wiadomości: 1178
 • Zeon Axis
  • Zobacz profil
  • http://www.wielkieroboty.blogspot.com
Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2015, 07:16:16
Cytuj
F pomylił na koniec sezon drugi z trzecim ale to dość zrozumiała pomyłka.
W którym miejscu?


Rezro

 • Hero Member
  • Wiadomości: 573
  • Zobacz profil
Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2015, 10:23:38
W którym miejscu?

Hm? Może oglądałem jakąś starszą wersję czy coś.. no nie istotne. Uznajmy to za mój błąd.


Rezro

 • Hero Member
  • Wiadomości: 573
  • Zobacz profil
Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2018, 10:05:20
Polecam uzupełnienie poprzedniego materiały, tym razem na temat Transformers The Movie:


http://www.sfdebris.com/videos/animation/transformers.php


Jako że całość jest po Angielsku kilka ciekawostek:
Otóż okazuje się że opinia jakoby postacie z filmu zginęły masowo z powodu decyzji marketingu tj. zwolnienia miejsca dla nowych zabawek, jest nie prawdą. W rzeczywistości było to rozmyślną decyzją twórców w celu podniesienia ratingu. Otóż produkcja filmu ruszyła jeszcze przed powstaniem serii telewizyjnej, co postawiło twórców w trudnym świetle bowiem nie mieli oni wiedzy co będzie się działo w międzyczasie (produkcja kinowego filmu animowanego w tamtych czasach zajmowało bardzo dużo czasu). Podjęto więc decyzję o kilkuletnim skipie dzięki czemu twórcy mieli swobodę z jedynie pomniejszymi błędami jak choćby to że Devastator zaczął być traktowany jak żart w serii telewizyjnej jednak jest wciąż poważnym zagrożeniem w filmie. Niemniej co ciekawe decyzja o tym że będzie nowa grupa bohaterów była decyzją od strony twórców filmu, zaś Hasbro zgodziło się zaadoptować te postacie w późniejszym czasie jako zabawki. Więc było na odwrót niż wszyscy myślą (oczywiście kwestia wymiany zabawek odgrywała pewną rolę ale nie była kluczowa).


Jedynym wyjątkiem od reguły był Optimus Prime w którego przypadku o śmierci zdecydowało Hasbro kierując się ideą śmierci Diuka z filmowego GI Joe. Tyle że o ile tam miało to jakiś sens, tu sami twórcy przewidzieli problem jaki ta scena może powodować. Jednak z powodu braku komunikacji nie byli oni w stanie zaadresować kwestii do decydentów z Hasbro, mimo że dało się obejść sprawę nowej linii zabawek łącząc jego postać z Ultramagnusem (podobnie jak zrobili to w przypadku Galvatrona) na co jednak nie mieli zgody. Tak czy siak ostatecznie będąc postawionym pod murem twórcy zdecydowali się przynajmniej podnieść rating by dzieci były na filmie chociaż z rodzicami. Dlatego zresztą mamy tak liczne zgony. Gdy Optimus miał zginąć nie było powodu by oszczędzić nikogo innego i choć pewne zgony były planowane to nie kluczowych postaci. Co ciekawe nawet to było za mało i twórcy musieli dodać parę ostrzejszych słów (tu wsadź rezydentny żart z głupoty klasyfikacji wiekowych) i co ciekawe słynna piosenka "You Got The Touch" była napisana oryginalnie do filmu ze Stallone.


Dalszą historię już znamy. My Little Pony the Movie okazał się rozczarowaniem, a ten film klapą co było kombinacją uprzedzeń recenzentów i strasznych historii o płaczących dzieciach wychodzących z kina w trakcie seansu (choć jak widać mogło być gorzej). GI Joe został wydany bezpośrednio na wideo i również tam wycięto śmierć Diuka która była ironicznie powodem problemu. Transformers The Movie został zaś doceniony po latach ze względu jak mimo wszystko śmiałą decyzją z perspektywy czasu był ten film (wliczając to że miał on profesjonalnego scenarzystę co samo w sobie było rzadkością w ówczesnej animacji).


PS: W kwestii obalania mitów, warto wspomnieć również o tym że Orson Welles prawdopodobnie wcale nie nie cierpiał swojej ostatniej roli. Jego niesławna wypowiedź prawdopodobnie była typowym dla niego żartem, a zgodnie z wypowiedziami pracowników studia podobno w rzeczywistości wyjątkowo nie robił problemów co sugeruje raczej coś odwrotnego niż twierdził.
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2018, 10:14:44 wysłana przez Rezro »