Polski Serwis Mobile Suit Gundam


Super Dimension Fortress Macross

Broken Fang

 • Administrator
 • Hero Member
  • Wiadomości: 1178
 • Zeon Axis
  • Zobacz profil
  • http://www.wielkieroboty.blogspot.com
dnia: Czerwiec 08, 2012, 08:19:10

Fabuła
Wydaje się, że fabuła jest banalna, ot kolejny raz mamy być świadkami ataku złych obcych na Ziemie, a tytułowy Macross to ostatnia nadzieja ludzkości? no cóż nie zupełnie obcy jak się okazuje nie są, aż tak do końca źli, a Macross, który ma być ostatnią nadzieją ludzkości, nie dość, że ma ruchliwość słonia w składzie porcelany, to swoją siłę opiera na myśliwcach, więc tak do końca wspaniały to on nie jest.
Fabuła dzieli się na dwa sezony, pierwszy to oczywiście wojna z Zentoradi, a drugi, to jak nasi bohaterowie radzą sobie po tym straszliwym konflikcie, oba sezony, bardzo różnią się poziomem, co było spowodowane, że twórcy nie spodziewali się takiego sukcesu tego anime i drugi sezon był robiony na szybko?, hmm, szczerze? Żeby wszystkie serie były robione tak jak drugi sezon Macrossa, to by świat był o wiele piękniejszy?
Oczywiście mamy tu dużo akcji i niemal w każdym odcinku, dochodzi do jakieś potyczki między obcymi, a siłami UN-Spacy, dodatkowo mamy dość rozbudowany wątek romantyczny, który od pewnego momentu rozwija się dość nieoczekiwanie, gdyby nie 2 sezon, to wątek ten nie zostałby do końca zamknięty.

PostaciePostacie to bardzo silny element tej serii, jest ich sporo i żadna z nich nie jest płytka, co ważniejsze nikogo nie da się nie lubić, nawet Kamjin daje się polubić, ale jest jedna postać, którą znienawidziłem od pierwszego, a mianowicie hipokrytę i dwulicowca kuzyna, Minmay, jest to klasyczny przykład dupka, trójka głównych bohaterów: Hikaru, Minmay i Misa, nie są sztampowymi postaciami, no może najbardziej jest nią Misa, klasyczny przykład niby zimnej pani oficer, która poświęciła się karierze, a w głębi serca myśli o czymś więcej, Hikaru nie jest cudownym dzieckiem, nie jest też najlepszym i najgenialniejszym pilotem, którym akurat Jest drugo planowy, ale też bardzo rozbudowany Max, oczywiście Hikaru nie jest też złym pilotem, którego trzeba za każdym razem ratować, jest dobry, utalentowany, ale nie jest też najlepszy, postać łącząca tą serie z Macross Zero a mianowicie Roy Fokker, jest również bardzo ciekawą postacią, która z dość specyficznych powodów wstąpiła do wojska, to jeszcze ma ciekawe poczucie humoru, jest też mentorem i najlepszym przyjacielem głównego bohatera, Exsedol Folmo, czyli główny archiwista floty Britaia, jest moją ulubioną postacią po stronie Zentoradi, ciekawy świata i rządny wiedzy, nie pasował do rasy wojskowych, a Britai? Gdy go zobaczyłem stwierdziłem, że on nie może być zły?

MechyW SDF Macross zostało powiedziane ostatnie słowo w sprawie realności wielkich robotów, Valkyrie nie są niczym wyjątkowym, są to zwykłe myśliwce, które produkuje się masowo, a główni bohaterowie, wcale nie latają jakimiś specjalnymi egzemplarzami, o nie, latają takimi samymi maszynami, co piloci-redshirty, więc zamiast wielkiego robota, który niszczy legiony przeciwników wychodząc z każdego starcia bez zadrapania, za to mamy zademonstrowaną zwrotną i szybką maszynę, która jednak nie wytrzyma długiego strzału, albo starcia z liczniejszym przeciwnikiem, sam Macross z formy okrętu, może przetransformować się w wieeelkiego robota, który jako broni, albo używa swoich rąk, albo potężnego działa cząsteczkowego, przy czym nie Jest ani zwrotny ani szybki, to po prostu olbrzymia forteca mogąca zmienić swoje kształty, należy też zaznaczyć, że Macross to jedno z nielicznych serii, w, których logicznie wyjaśniono, dlaczego Valkyrie potrzebują swoich altmodów?
Animacja i Muzyka:
Gdy patrzę na najnowsze serie, widzę super-animacje komputerową, ale według mnie nowe serie nie posiadają jednej zasadniczej rzeczy: Duszy, tą serie ogląda się z wielką przyjemnością, może animacja i jest prymitywna w porównaniu z obecnymi produkcjami, ale przynajmniej w przeciwieństwie do obecnych, można odróżnić ją od innych serii, mówiąc okrutnie, praktycznie wszystkie obecne serię wyglądają tak samo?

MuzykaMuzyka jest świetna, piosenki śpiewane przez Minmay(jej seiyu jest piosenkarką), są klimatyczne, bardzo pasują do serii, również muzyka z intro jest świetna, aż czuć potęgę Macrossa, również piosenka, jak i same outro, jest bardzo ciekawe i klimatyczne.

Macorss a RobotachZ Robotech wiąże się ciekawa historia, gdy do stanów dotarła pierwsza seria Macrossa, nie mogła zostać wyemitowana, ponieważ była za krótka, więc głupi amerykanie połączyli Macrossa z dwiema podobnymi mu seriami, całkowicie zmieniono linie dialogowe, co wyszło serii na szkodę, spłycono postacie, zmieniono też fabułę, Robotech stał się zupełnie inną serią dużo słabszą od Macrossa, wiem, że obecne robotechy to już tylko wytwory amerykanów, poza tym przez robotecha w stanach nie pojawiły się inne macrossy ( chyba wyszedł tylko Plus, ale pewny nie jestem).

PodsumowanieSeria, która zrewolucjonizowała gatunek Real robots, nakreśliła niedoścignione standardy, pokazała dosłownie wszystko, co można było pokazać w tematyce Real Robots i mimo, różnicy poziomu między sezonem jeden a dwa, to s czystym sumieniem wystawiam: 10 Tetsujinów w pełni zasłużone.

http://wielkieroboty.blogspot.com/2008/05/super-dimension-fortress-macross.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2012, 08:22:26 wysłana przez Broken Fang »


80sLove

 • Sr. Member
  • Wiadomości: 486
  • Zobacz profil
  • Animei
Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 08, 2016, 16:39:54
Z serii... "wiedza, która nie ma żadnej przydatności" ;)

Wczorajszego dnia (7 lipca 2016 roku) swoje 32-lecie obchodził film anime Macross: Do You Remember Love? Jak okazuje się data ta była ważna także z innego powodu. Tego dnia piosenkarka Lynn Minmay miała nadać ostatnią wiadomość dla Ziemi z pokładu SDF-2 Megazone-01. Niedługo potem, wg. kanonu uniwersum statek zniknął w pobliżu centrum galaktyki wraz z nią i dwójką innych głównych bohaterów anime Super Dimension Fortress Macross (1982) - Hikaru Ichiyjo i Misa Hayase. Aby nie budzić paniki, informacja o incydencie nigdy nie została upubliczniona reszcie ludzkości (choć podejrzewam, że w czasach Macross Delta wszyscy już dawno się zorientowali ;) ).

Treść wiadomości:

Cytuj
URL minmay l (g) megaload 1.ga.un/ >>>>> DOSTĘP DO NAWIGACJI POCZTY COSMONET

Do wszystkich na drogiej Ziemi


W oceanie gwiazd, które oślepiają oko, jest ogromny, głęboki, otwarty strumień ciemnej otchłani. Piękna, jeszcze rozdzielająca enigmatycznie melodia wypływa z wnętrza koła, która wypełnia pobliże centrum galaktyki.

Czy ta muzyka jest naturalna, czy może inteligentne życie żyje po drugiej stronie ciemnej otchłani?

W celu potwierdzenia tego, co sprawia te dźwięki, po wpłynięciu w rejony centrum galaktyki, my - którzy jesteśmy na pokładzie Megaroad, zdecydowaliśmy się zacząć ryzykowną podróż w nieznaną przestrzeń. Co naprawdę czeka w ciemnościach ciemnej otchłani? Nikt nie wie, czy będziemy zdolni znowu powrócić do naszej galaktyki.

Jednak tak długo, jak "coś" jest tam, myślę, że zmienię piosenki nadziei w światło, i z radością ruszymy.

7 lipca 2016 (Czwartek)
  Z miłością, z centrum galaktyki
  Lynn Minmay
  minmay l (g) 1.ga.un/

Wiadomość powstała w 1997 roku na potrzeby bonusu dołączanego do gry "Macross: Do You Remember Love?" na PS1 - znalazła się na kartce grającej stylizowanej na taką jaką odnalazła Misa Hayase w filmie Macross: Do You Remember Love?


Celem osadzenia tego faktu w historii uniwersum była decyzja Shoji Kawamoriego, że już nigdy w żadnym, innym animowanym Macrossie nie zostaną wykorzystani bohaterowie oryginalnej serii (bohaterowie pojawili się za to gościnnie w grze Macross 30 z 2012 roku). Postanowienie tym bardziej podtrzymane, bo w 1996 roku Arihiro Hase - aktor grający Hikaru Ichiyjo w oryginalnej serii - popełnił samobójstwo.
http://www.animei.pl/2016/07/08/7-lipca-2016-ostatnia-wiadomosc-lynn-minmay-dla-ziemi-spoilery/
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2016, 16:58:34 wysłana przez 80sLove »


80sLove

 • Sr. Member
  • Wiadomości: 486
  • Zobacz profil
  • Animei
Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 07, 2017, 18:21:47
W sumie dobry temat do ogłoszenia przykrej, przynajmniej dla mnie, wiadomości.

Artland ogłosiło bankructwo:
http://www.animenewsnetwork.com/news/2017-07-07/an  ime-studio-artland-closes-down/.118521

Studio animacji odpowiedzialne w przeszłości za takie anime jak:
- Super Dimension Fortress Macross i Macross: Do You Remember Love?
- Super Dimension Century Orguss
- Megazone 23 (pierwsze cyberpunkowe anime)
- Legend of The Galactic Heroes
- Mushishi

Założone w 1978 roku m.in. przez Noboru Ishiguriego - reżysera m.in. oryginalnego Space Battleship Yamato, pierwszego kolorowego Tetsuwan Atom (Astro Boy) z lat 80, wcześniej wspomnianego Macrossa, Orgussa i Legend of Galactic Heroes, a także bajki Mikan Pomarańczowy Kot (nadawanej kiedyś na TVN). Animator był związany ze studiem aż do swojej śmierci w 2012 roku i wydaje mi się, że jego brak jako producenta jest jedną z przyczyn śmierci tego studia. Inną kwestią jest copyrighting - większość wymienionych przeze mnie serii było produkowanych w koprodukcji, bądź na licencji, przez co studio nie ma do nich praw.

Ostatnie anime Artlandu już było poruszane przez Rezro na tym forum...
https://myanimelist.net/anime/33834/Sin__Nanatsu_n  o_Taizai
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2017, 18:26:54 wysłana przez 80sLove »