Polski Serwis Mobile Suit Gundam


MEGAZONE 23

80sLove

  • Sr. Member
    • Wiadomości: 486
    • Zobacz profil
    • Animei
dnia: Luty 22, 2017, 00:40:07
Ludzie, świat dzisiaj wstrzymał oddech... a przynajmniej ja - AIC wraz z platformą crowfundingową Campfire oraz sprzedawcą ilustracji Manga Art zapowiedziało całkiem nowy projekt Megazone 23, a także jego remake (+ kontynuację Pretty Sammy).
http://www.animenewsnetwork.com/news/2017-02-21/aic-ad-new-megazone-23-pretty-sammy-projects-in-the-works/.112515


Jakby ktoś nie wiedział Megazone 23 to pierwsze anime od AIC (w kooperacji ze studiem designerskim Artmic) i składające się z długich czterech OAV-ek ("PART-ów"). Za jego powstanie odpowiadali początkowo twórcy Macross - reżyserem był Noboru Ishigura (reżyser SDF Macross), projekty postaci dla pierwszej części stworzył Haruhiko Mikimoto (design bohaterów połowy Macrossów), z kolei storyboardy rysował Ichiro Itano - twórca motywu wywracających się pocisków Itano Circus (również tu obecnych). Ponadto za sam projekt mechów (potem przejął też funkcję reżysera serii) odpowiadał Shinji Aramaki - człowiek od mecha-designu w Genesis Climber Mospeada, Bubblegum Crisis, amerykańskiej bajki M.A.S.K. czy reżyserii tych wszystkich ostatnich filmów Appleseed.
Dlaczego wspominam o tym, że w pracy uczestniczyli twórcy Macross? Otóż serial bierze ponownie motyw fikcyjnej idolki sprzed kilku lat i robi z niego coś nowego. Akcja serii dzieje się w tokijskich realiach lat 80 XX wieku i opowiada o Shogo Yahagi, młodym chłopaku interesującym się motorami i dziewczynami. Jego kolega kradnie dziwny motocykl, przez co odwiedza ich kilku tajnych agentów i wywiązuje się sytuacja, w czasie której Shogo ucieka na nowym pojeździe, który jak potem okazuje się skrywa pewną tajemnicę, dużą większą niż można było się spodziewać na początku.Nie będę więcej spoilerować dla osób, które nie oglądały, nie polecam też czytać wikipedii czy oglądać trailerów na youtube, ale powiem tylko tyle, że hollywoodzkie kino potrzebowało trochę lat, aby wyeksplorować do cna tu zaprezentowane motywy. Jest to prawdopodobnie pierwsze anime z tego gatunku. Ja osobiście lubię, jak opowiada zgrabną, ciekawą fabułę, jednocześnie pozostając epickim kinem akcji lat 80, gdzie ludzie rozbijają na motorach i nie tylko. Podoba mi się też sama piosenkarka Eve "EVE" Tokimatsuri, która jest taką idealną idolki ze snów, niedostępną dla jednego fana, ale dla wszystkich. Japońska koncepcja idolki, z którą mamy dzisiaj do czynienia w pewnym sensie. Od Lynn Minmay różni się też tym, że jej utwory są bardziej rockowe, nie są tak miękkim popem. Taki przykładowy jej utwór:
https://www.youtube.com/watch?v=HABztzndFi4

Osobiście najbardziej podoba mi się jej utwór "Himitsu Kudasai" (Please Tell Me the Secret) z kulminacji PART 2, w którym swoim tonem głosu przypomina trochę swoją współczesną odpowiedniczkę :)


Inną ciekawostką jest fakt, że całe anime ma aż trzy różne projekty postaci, dodatkowo w postać idolki wcielały się dwie wokalistki Kumi Miyasato (która zakończyła swoją karierę pod koniec lat 80 i kompletnie trudno znaleźć jakąkolwiek informację w internecie o jej dalszych losach) i Saki Takaoka. Ogólnie widać, że przy produkcji było trochę zamieszania, jak dla mnie takie roszady, gdzie twórcy się zmieniają, dodają temu tytułowi pewnego epokowego kolorytu.

No i taka ciekawostka na koniec - sceny z pierwszej części oraz anime Super Dimension Cavalry Southern Cross posłużyły do stworzenia amerykańskiego filmu Robotech The Movie - chały o wiele gorszej niż serialowy Robotech. Podobno w latach 80, jak był wyświetlany w kinach to po został zdjęty po jakiś 2 tygodniach. Oczywiście Harmony Gold na szczęście nie zachowała prawa do materiału pierwotnego, dlatego po latach nieistniejące obecnie AD Vision wydało oryginalnego Megazone 23 na DVD ^^

Jak na ironie utwory z Robotech The Movie są duże lepsze niż te z serialu, zwłaszcza gdy mówimy o Rebie West i jej Linn Minmey. Oczywiście nadal trzeba lubić muzykę lat 80
https://www.youtube.com/watch?v=b3bu3IAoN3E
https://www.youtube.com/watch?v=RcWtoEKnboc
https://www.youtube.com/watch?v=4RIVuHRjv_o
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2017, 00:41:56 wysłana przez 80sLove »