Polski Serwis Mobile Suit Gundam


Spis Serii dla Początkujących

Rezro

  • Hero Member
    • Wiadomości: 573
    • Zobacz profil
dnia: Styczeń 05, 2017, 17:29:40

Przenoszę to do osobnego tematu by nie mieszało się z ogólną dyskusją o serii i na początek ogólnie dla nieobeznanych w temacie:


Kamen Rider to Japońska seria Superbohatera z tradycjami. Oryginalna seria ukazała się po raz pierwszy w latach 70'tych pod autorstwem "króla Hensin Heroes" Shotaro Ishinomori'ego, będącego zresztą również twórcą Super Senta i wielu innych mniej znanych marek jak Cyborg 009, Skull Man i Kikaider. Seria ukazywała się nieregularnie ale w ostaniach dekadach powróciła z hukiem, zdobywając uznanie na zachodzie. Tematem przewodnim serii jest samotny bądź działający w małej nierzadko zantagonizowanej grupie bohater, który wplątany zostaje w intrygę związaną z jakąś złą organizacją bądź kosmitami, w skutek czego uzyskuje moc przemiany w super bohatera. W oryginalnych seriach bohater był przeważnie cyborgiem, jednak w najnowszych odsłonach bywa z tym różnie. Warto przy tym zauważyć że najnowsze serie zapożyczają sporo z pokrewnej serii Metal Heroes w której zbroje były zaawansowane techniczne i nie ingerowały w fizjonomie bohatera. W przeciwieństwie do siostrzanych Sentai (które zresztą dzieją się w tym samym multiversie) Kamen Rider często koncentruje się na mroczniejszych wątkach ze względu na silniejszy związek bohatera z jego przeciwnikami, niemniej jest to wciąż seria dla nastolatków z tym że oferuje ona też coś dla starszych.

Wczesna Showa (1971-1975)


- Kamen Rider - Seria opowiada o studencie i motocykliście który zostaje zmieniony w cyborga przez pragnącą władzy nad światem złą organizację o imieniu Shocker, ale udaje mu się od niej uciec i rozpoczyna z nią walkę. Oryginalna seria miała nierówno po drodze. Wpierw Toei odrzuciło pierwotny projekt autora (Skull Man). Później główny aktor miał wypadek w trakcie kręcenia serialu i tak po trzynastym odcinku było trzeba go zastąpić. Wprowadzenie nowego bohatera pociągało za sobą lekkie zmiany w serii, ogólnie poluzowano nieco klimat i poprawiono efekty. Liczącą prawie setkę odcinków serię wieńczy współpraca obu bohaterów po tym jak poprzedni aktor się już wykurował. Mimo trudnych początków seria cieszy się dużą popularnością dając początek marce.


- Kamen Rider V3 - Kontynuacja poprzedniej serii w której znani z poprzedniego sezonu Riderzy ratują życie swojego umierającego znajomego zmieniając go w trzeciego Ridera. Częścią tej serii jest też tzw. Riderman czyli samozwańczy bohater uznany jako czwarty Rider mimo że nie jest on prawdziwym cyborgiem.


- Kamen Rider X - Pierwsza nie będąca bezpośrednią kontynuacją seria, w której zdesperowany naukowiec zmienia swojego umierającego syna w cyborga, by walczył z nastającymi na ich życie wysłannikami złej organizacji.


- Kamen Rider Amazon - Seria którą można nazwać "Hibiki" swoich czasów. Pierwsza seria w której bohater miał magiczną naturę i w przeciwieństwie do innych miał postać jaszczurki. Mimo albo i z powodu swojej odmienności seria cieszy się dziś całkiem sporym uznaniem. Warto dodać że seria ta doczekała się remake'a po tytułem Amazons przeznaczonego dla dorosłych widzów.


- Kamen Rider Stronger - Niesławna seria z powodu absurdalnego projektu kostiumu bohatera mającego bardzo wielką głowę, znamionująca schyłek pierwszego rzutu serii. To też ostatni z tyw. siedmiu Riderów. Po tej serii Shotaro Ishinomori zaprzestał produkcji serii by zająć się innymi projektami takimi jak Gorenger i JAKQ będącymi protoplastami równie słynnej serii Super Senati.


Późne Showa (1979-1989)


- (New) Kamen Rider (SkyRider) - Reboot serii z 79'tego znany pod kilkoma różnymi wariantami tytułu. Nowy bohater ma nietypową zdolność szybowania co jest głównym bajerem serii. Seria ta powraca też do mroczniejszego tonu opowieści i rozwiązań typowych dla pierwszego sezonu.


- Kamen Rider Super-1 - Seria która idzie w mocne Sci Fi. Niestety nie wiem zbyt dużo o tej serii z powodu trudno dostępnych źródeł.


- Kamen Rider Black - Jedna z najmroczniejszych serii w marce, znamionująca ponowny schyłek serii. Epicki pojedynek braci Black Sun'a z Shadow Moon'em, zmienionych w cyborgi. Naprawdę solidna seria którą mogą się zainteresować nawet fani wczesnego Heisei.


- Kamen Rider Black RX - Bezpośrednia kontynuacja poprzedniej serii i jedyny przypadek w którym jedna postać była bohaterem dwóch różnych serii. Niestety była to też ostatnia pełna seria i nie było kolejnych przez ponad dekadę.


Samodzielne Showa


- Birth of the 10th! Kamen Riders All Together!! - Odcinek specjalny jaki ukazał się w przerwie pomiędzy Super-1 a Black. Zawiera on własnego Rider'a o imieniu ZX.


- Shin Kamen Rider: Prologue - Unikatowy film będący zwieńczeniem serii pomyślanym dla dorosłych już fanów. Film zawiera nagość i sporo przemocy z słynnym wyrywaniem kręgosłupa na czele. Jest to też seria w której Ridera pokazano w pełni jako istotę organiczną, która też jest niejako prawdziwym prologiem dla całej marki.


- Kamen Rider ZO/J - OVA będące swoistym dodatkiem do klasycznych serii. Poza fajnymi kostiumami jednak nic nie wnoszące do serii. Uwaga! One oraz Shin to tak naprawdę już Heisei, jednak fani najczęściej zaliczają je do serii klasycznych.


PS: Wiem że Shin, ZO i J technicznie ukazały się już w Heisei, ale duchowo należą do poprzedniej generacji.


Wczesne Heisei (2000-2009)


- Kuuga - To ogólnie rzecz biorąc mocny średniak, zarówno w dobrym jak i złym tego słowa znaczeniu, tj. brak zarówno szczególnych dziwactw jaki i mocnych atutów. Zasadniczo to dobra seria na początek, choćby ze względu na fakt że był to faktycznie początek nowego rozdania. Do największych zalet serii zaliczyć można fakt że policja tu faktycznie robi coś więcej niż nieistnienie i autentycznie stara się zażegnać problem. Do zalet serii można też zaliczyć to że potwory maja swoją kulturę i dojście do tego o co im biega (np. są powody dla którego idą pojedynczo na śmierć) stanowi część uroku serii.


- Agito - Jedna z najlepszych serii KR'a opowiadająca nie jedną aż trzy splatające się wzajemnie historie trzech różnych Riderów: Agito, G3 i Gills'a. W przypadku Agito twórcy ewidentnie badali różne ścieżki zarówno z klasycznym biologicznym podejściem do Riderów (Gills), jak i wariant stanowiący zapożyczenie z Metal Heros w którym normalny człowiek korzysta z zaawansowanego pancerza (G3),o wariancie pośrednim w postaci Agito nie mówiąc (ostatecznie zwyciężyło coś pomiędzy Agito, a G3 jako standard serii). Najmocniejszym elementem serii jest postać G3 który mimo że jest najsłabszym z Riderow to dzięki determinacji odgrywa niemałą rolę w walce. Do zestawu mocnych stron można zaliczyć też ciekawe potwory których pochodzenie może was zaskoczyć, niemniej faktycznie trudno wskazać jakiś słaby punkt serii.


- Ryuki - To dziwna seria zarówno jeśli chodzi o wątek krążący wokół kart i luster, jak i fakt że przetaczają się przez nią całe armie Riderów, ale spokojnie.. o założeniu Sentai przez nich nie ma mowy. Wbrew tym wszystkim niedogodnością jest to w istocie naprawdę mocna pod względem fabularnym seria i kolejny udany eksperyment twórców serii.


- 555 (Feiz) - To druga najlepsza seria KR'a, która tym razem niemalże w całości krąży po drugiej stronie.. tak, obok Riderów których orgin też może zasadnie budzić wątpliwości, niemałą rolę w wydarzeniach odgrywa też grupa nieumarłych (bo tym są w zasadzie orphonohy) idących na przekór swojemu przeznaczeniu i woli stającej za nimi korporacji Smart Brain. Czy muszę coś jeszcze dodawać?


- Blade - To pierwszy wyraźny spadek w jakości serii i seria o której jakoś się nie mówi? A nie wiem dlaczego, bo choć Blade to dość nudnawa seria to jednak jej fabuła do najgorszych nie należy. To może przez tą jej generyczność?


- Hibiki - Czarna owca KR'a. Znaczy się seria nie jest tragiczna, a nawet bywa dobra mimo że do walki wykosztują tam instrumenty muzyczne, no ale już bardziej nie czuć że to Kamen Rider chyba nie można?


- Kabuto - Totalnie nierówna seria która z jednej strony ma naprawdę świetne efekty specjalne, no ale z drugiej tak irytujące postacie że omal sobie jej nie odpuściłem (jest tam walka na makijaż.. mówię na serio!). Dopiero pod koniec serii pewne zwroty akcji ratują niektórych z bohaterów, no i jak na ironię przez całość przy ekranie trzymała mnie jedna postać którą jako jedyną można opisać jako normalną (dla mnie ten zdeterminowany agent jest prawdziwym bohaterem serii).


- Den-O - Parodia serii w której największą mocą bohatera jest to że ma totalnego pecha.. serio! Jednak ten pech obraca się na jego stronę, czyniąc z niego Den-O. Seria której sporo osób nie lubi obwiniając ją za wszelkie zło w marce, jednak to zarazem seria z największą ilością materiału dodatkowego w historii marki (była niezwykle popularna w Japonii spychając w cień następną serię) i zarazem z jednym z najlepszych wątków tragicznych w serii (serio po raz drugi!) związanym z postacią Sakurai'a.


- Kiva - To kolejna kontrowersyjna seria, która choć miała sporo zalet jak tocząca się dwutorowo akcja w dwóch różnych okresach czasu, to jednak nie bez powodu zyskała sobie przydomek Emo-Ridera.. wampiry.. tfu!


- Decade - Najkrótsza i jubileuszowa seria KR'a, w której odwiedzamy pozostałe linie czasu jako "niszczyciel światów" Decade. Jest to kontrowersyjna seria gdyż nie zawsze udało się odtworzyć klimat oryginalnych serii, co się tłumaczy jednak istnieniem większej ilości linii czasu i która wiąże się z eventowym tzw. All-Rider World w którym poszczególni Riderzy walczą ramię w ramię w ramach sporej ilości crossoverów (w tym dwa z Super Sentai). Obejrzeć nie zawadzi, szczególnie jeśli zamierzamy ominąć poprzednie serie.


Późne Heisei (2009-Obecnie)


- W (Double) - Trzecia moja ulubiona seria i dowód na to że nie każda nowa seria jest zła (to też dobry start dla początkujących fanów). Znowu Policja zaczyna istnieć i znowu bohaterowie mają uzasadnienie by działać na polu kryminalnym (Bacharachowie są detektywami). Zdecydowanie polecam serię, której dużą zaletą jest nie tylko fabuła ale i naprawdę fajna transformacja Double.. no i camo KR Skull'a który był odrzuconym prototypem bohatera pierwszej serii. To niezwykle udane camo powstało na cześć zmarłego twórcy serii. Dodatkowo za udany uważam zapoczątkowany tu wątek Fundacji X który przewijał się przez kolejne serie do czasu aż o nim zapomniano.


- OOO - Mimo wad tej serii takich jak disco-transformacja bohatera i nieco tandetnych candroidów, seria ma też sporo zalet. Największą z nich jest ciekawy projekt kostiumu bohatera (jeden z moich ulubionych). Bohater którego z początku nie lubiłem, na szczęście z czasem zyskuje. Ogólnie nie najgorzej, ale i nie topka.


- Fourze - Kamen Rider i szkoła pasuje jak pięść do oka. Seria ta jest wprost znienawidzona wśród fanów ze względu na miejsce akcji w szkole średniej i irytującego głównego bohatera. Sam projekt Fourze też nie jest najwspanialszy, niemniej seria nadrabia fabułą i całkiem fajnymi projektami złoczyńców. Ja nawet na swój sposób ją lubię, choć podpisuję się pod krytyką.


- Wizard - Ogólnie nienajlepsza seria, z dość nieciekawymi projektami kostiumów i brakiem porządnego wątku głównego. Finał serii rozwija się tak powoli że zawiera się dosłownie w kilku ostatnich odcinkach, nie licząc odcinków specjalnych. Znaczy się serii nie oglądało się najgorzej, jednak była ona sporym rozczarowaniem.


- Gaim - Kto by pomyślał że seria stylizowana na "frut ninja" może być dobra? O dziwo nie ma rzeczy niemożliwych i Gaim to jedna z najlepszych. Jako że fabuła jest dość złożona, wystarczy że powiem że pozornie niepozorna gra szybko zmienia się literalnie w walkę o przetrwanie ludzkości.


- Drive - Unikatowa seria w marce bowiem ten Rider używa samochodu. Początek mimo policyjnej stylizacji nieco przeciętny ale seria szybko rozkręca się w epicką skalę. Wątki obejmują głównie walkę z cybernetycznym życiem które uciekło z jednego z laboratoriów i zagraża ludzkości. Jedna z lepszych serii w marce.


- Ghost - Główny bohater jest synem kapłana z miejscowej świątyni który zginął w niejasnych okolicznościach. W trakcie ataku ducha znanego jako Gamma nasz bohater ginie i w równie niejasnych okolicznościach powraca do życia jako Kamen Rider Ghost. Seria w sumie dość przeciętna.


Samodzielne z Heisei


- Kamen Rider: The First/The Next - Filmy powstałe z myślą o dorosłych fanach serii będące adaptacją oryginalnej serii. W przeciwieństwie do nieco eksploatacyjnego Shin'a historia jest tu nieco dojrzalsza i stonowana.


- Super Hero Taisen/Z/GP/Heisei Rider vs. Showa Rider - Seria crossoverów Kamen Ridera, Super Sentai i Metal Heroes.


- Kamen Rider Amazons - Seria internetowa zrobiona z myślą o dorosłych będąca remakiem Kamen Rider Amazon. Najlepsza seria w historii!


- Kamen Rider 1 - W sumie nie wiem jak to opisać? Nowa wersja Kamen Rider Ichigo, film jednak dzieje się w ramach Ghosta. Mimo wszystko się wyróżnia.


- Kamen Rider G - To dość dziwna historia.. koleś z jakiegoś Japońskiego boys bandu wygrał jako nagrodę od studia możliwość zagrania w odcinku specjalnym serii, o czym marzył od dziecka. Nie jest to oficjalna część serii, niemniej film był był robiony przez Toei i o dziwo jest całkiem niezły?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2017, 17:31:56 wysłana przez Rezro »