Polski Serwis Mobile Suit Gundam


Wielkie Roboty a rzeczywistość - Minifelieton

Rezro

  • Hero Member
    • Wiadomości: 573
    • Zobacz profil
Jest to z zasadzie bardzo stary post (rok 2011) napisany zanim jeszcze dołączyłem do forum. Dlatego też jego forma jest mniej obszerna jako że wtedy było to raczej pytanie niż opracowanie. Zdecydowałem się jednak nie redagować go bo w zasadzie wiele się nie zmieniło, a że ostatnio dodany temat był podobny to zrobić coś w ramach zestawu.
Cytuj
Otóż na pierwszy rzut oka mechy (szczególnie takie jak w MechWarrior'że) kompletnie nie mają sensu (wolne, mało stabilne, wysoka sylwetka stanowi idealny cel dla każdego strzelca) i w zasadzie jest to racja, ponieważ nieco lepsze teoretyczne właściwości terenowe prawie nigdy nie rekompensują wad... jednak ostatnio się coś ruszyło! Szczególnie że obecnie coraz większy udział w siłach zbrojnych mają roboty co ma niebagatelne znaczenie. Otóż NASA od jakiegoś czasu pracuje nad ciekawym rozwiązaniem jaki jest napęd kołowo-kroczący. Co to takiego? Widział ktoś Sageway'a? Otóż pomysł jest taki by stopę robota zastąpić kołem działającym w tym systemie, co umożliwia płynne przechodzenie z jednego rodzaju ruchu w drugi. Rozwiązanie to najłatwiej zastosować w wielokołowych pojazdach terenowych takich jak łaziki, co umożliwia im tak jazdę z dużymi prędkościami w terenie, jak i wręcz wspinanie się po zboczach. Dodatkowo też można łatwo położyć taki pojazd, co znacznie utrudnia jego trafienie, albo wręcz przeciwnie bo (jeśli projekt to umożliwia) może wręcz on stanąć w pionie co także może mieć zastosowanie np. do wychylne się z za rowu bądź muru.


Inne spojrzenie na prawdopodobne Mechy stanowią Mechy latające. Jakie? Otóż w dalszej niż bliższej przyszłości można można by pomyśleć o wyposażeniu operującej blisko ziemi "kawalerii powietrznej" (helikoptery i pokrewne) oraz niektórych pojazdów kosmicznych w kończyny w celu umożliwienia im poruszania się w ciasnych przestrzeniach, co może mieć niebagatelne znaczenie w walce w terenie mocno zabudowanym bądź działaniu w pobliżu i wnętrzu obiektów kosmicznych... w takich przypadkach Mechy jak najbardziej mogą mieć sens, choć postać ściśle humanoidalna jest raczej mało prawdopodobna... najprędzej insektoidalna.


Jako adnotację dodam bo wątek pojawił się w tamtej dyskusji, w grę wchodzi również coraz szersze zastosowanie tzw. Pancerzy Wspomaganych i robotów bojowych, nad którymi USA już od jakiegoś czasu pracuje. Przypomnę również że ostatnio pojawiły się podstawy koncepcyjne pozwalające na budowę czegoś w rodzaju Transformers (robotyka modułowa).